Kroger:
The following are on the Buy 5, Save $5--*must buy 5 items to get these prices, can do 4 setsof 5 in one transaction*Hillshire Farm Brats (reg. 3.99)---1.98 on the sale
-----use the $1 off 1 pack from the 7/28 paper and pay just $0.98 per pack (75% off!) Stock up!!!
Ben and Jerry's Pints (reg. 3.99 I believe)---1.99 on the sale
-----use a $2.50 off 3 from couponnetwork.com and pay just $1.16 each (70% off)
Kraft Mayo 22oz to 30oz (reg. 3.14)----2.14
----there are peelies on some jars and I'm sure there are internet printables for the same for $1 off 2--if you had one of these, it would be $1.64 each jar (47% off)--this isn't stock up price, but a good price.
Oscar Meyer Hot Dogs--1.48 a pack
----I could not find a coupon for these, but that's a decent price
Cheez It Crackers (reg. 3.79 maybe)---1.99 a box
----there is a Keebler "Back to School" Bus in Kroger stores and it features various products, but there's also a savings book attached to the bus stand and there are several coupons in it (snag one!)- for these, there's a Buy 2 Cheez Its, save $1 on school supplies. You could buy 1 pack of filler paper for $0.75 (on sale) and a pack of PaperMate Pens (on sale for $0.33 each) and you pay a total of $4.06 for the crackers and the school stuff :) However, see what I did below.
Smuckers Spreads (reg. around 2.99 or 3.49)---on the sale for $1.99
----there's a $0.75 off 1 Smuckers Naturals that would make this $1.25 a jar! Sometimes, these sales only cover certain flavors/types so I am not sure if the "naturals" is on it. If not, take the ad to Walmart and match the $1.99 price and pay the $1.25 without having to buy 5 things :)
Betty Crocker Fruit Snacks (reg. around 2.99 a box)---on the sale for $1.49 box
----use a $0.50/2 coupon and pay $1.24 per box
Tyson Boneless Chicken 3lb bag (reg. 9.99/bag)---on sale for $6.99
Dawn Dish Detergent (reg. 2.89)---on sale for $1.89
---use a $0.50 off 1 Dawn (select varieties) from the P&G 7/28 and pay just $1.39 (big bottle!)
Boulder Canyon Chips (reg. $3.29 I think)---on the sale for $1.49 per bag
--these are in the organic section and a very good price!
Gillette Fusion Shave Gel (reg. $3.99 to $4.49)---on the sale for $1.99 each
---buy these with the $2 off 1 Gillette Fusion Shave Gel in the P&G 7/28 and they're FREE (1 cent overage)
---if you only want one thing from the buy 5, save $5, you could buy 4 of the shaving gels (stock up!) and they count towards your purchase requirements :)
Produce Sales (not on the Buy 5, Save $5)
Peaches, Roma Tomatoes, Green Beans or Eggplants are all $0.99/lb
Kroger Grape Tomatoes are $1.50 per 10 oz box
Lettuces (red, romaine, green leaf, or head) are all $0.99 each
Cantaloupes are $1.99 each
_________________________________________________________________________________
Food Lion:
*The Buy One, Get One sales are really good this time! Food Lion policy is that you can buy 1 at half price, so you don't need to buy 2 to get the half-off price. There are also some really good non-BOGO sales I'm going to mention.These items are BOGO: I am listing the FULL RETAIL PRICE. BOGO is at full price, but half these if you want the price for just one :)
Post Fruity or Chocolate Pebbles: $2.99
---pair with a $1/2 any Post adults or kids cereals from the 7/28 paper and pay just $0.99 per box. My stock-up price for cereal is $1 or under a box, so this works!
Cheez-Its: $3.99 (this is the same price per box at Kroger, but there are catalinas for $1 off your $3.50 cookie or cracker purchase that Food Lion was giving out so is a better deal IF you have one of those--would be $2.99 for two boxes, or $1.50/box!)
LAYS or UTZ Chips 9-10oz: $4.29
--there's also a catalina out there for $1 off your $3.50 purchase of salty snacks from Food Lion, but if not, these would be $2.15 a bag. That's a good price for name brand chips :)
Pompeian Olive Oil (Extra Virgin and Light): Light was $5.99 and EV was $7.49
---This item is on https://savingstar.com/ and when you buy 2, you will get $1.50 back. If you buy 2 of the Light oils, you will pay $5.99 (and tax) and get $1.50 back for a final price of $2.25 per bottle. That's awesome! However, if you just want one bottle, $3 to $3.75 a bottle is great!
Betty Crocker Fruit Snacks: $2.79 (pouches of snacks)-$3.29 (Fruit by the Foot and Gushers)
---use the $0.50/2 and pay just $1.15-$1.40 per box! This is cheaper than the price at Kroger :)
Ocean Spray Cranberry Juice 32 oz: $1.99
---this would make the 64 oz (which is the usual jug size) cost $1.99; that's decent but I got lucky lol
Toaster Strudels: $2.79
---use a $0.50/2 or a $0.75/3 to pay just $1.15 per box! If you have the $0.75/3 coupon, you will need to buy 3 boxes but it's still the same price/box since Food Lion rings each up at half off.
Ore Ida frozen potatoes (fries, tater tots, and hashbrowns, and shreds): $3.49
---for a name brand bag of potatoes, $1.75 each is great!
Non-BOGO Sales:
The following are not on the BOGO sale but are good deals!Hellman's Mayo: $2.50/jar but the coupon machine at Food Lion is giving out a $1 off 2 coupon, this makes each jar $2 but use 2 coupons from the 7/28 paper for $0.50 off 1 and pay just $1.50 per jar! (Better than the price for Kraft at Kroger!)
Charmin Basic 6 Double Rolls: on sale for $3.99, but a coupon from the machine gives a $1 off, so it's $2.99, but pair with a $0.25/1 coupon from the P&G 7/28 and pay just $2.74! (46 cents a roll)
--obviously, this isn't stock up price, but if you need some tp to get you buy for now, it's good :)
ALL Laundry detergent: $2.99 use a $0.75/1 and pay $2.24!
ERA detergent: $2.99 with store coupon (from coupon machine) and will be $1.99 with manufacturer coupon for $1 off (from a Smart Source in earlier July I believe)
Bird's Eye Voila Dinners: $3.49, there is an internet printable for $2/1 the Chipotle chicken one
--this makes this dinner only $1.49! but there are also paper coupons for $1/1
Country Crock big tub: $3, pair with a $0.40/1 coupon from the 7/28 paper and it's $2.60! This runs over $3 just about everywhere AFTER coupons usually, so this is a good deal.
Produce Deals:
Food Lion is my favorite for produce, everyone knows that :) this week there are some decent savings, but no one had WOW-me prices. Still, these are pretty good.
White Potatoes, 5 lb bag $2 (reg. $2.99)
Yellow onions, 3 lb bag $1.79
Garlic is 2 bunches for $1
Limes are 5 for $1
Baby Carrots, 1 lb bag for $1.29 (these are $1.69 at Kroger...)
Blackberries and raspberries are $2.50 for a box
**remember, if you don't need to go to Food Lion and want to just price match these prices at Walmart--you can! I think Food Lion's produce is fresher and un-picked over and often, more blemish free than Walmart's but hey, nothing wrong with price matching instead if you like :)
_________________________________________________________________________________
Dollar General:
If you're going to Walmart, these are AWESOME prices to price match to from Dollar General. When I did this, I had the ad, but again, Walmart's policy says they don't need it. I did not want to drive 20 minutes to the closest DG Market, but I did drive 5 minutes and match these :)Avocados: 50 cents each! Yeah, that's as low as we will get here in VA but that's MUCH better than Walmart's price of $1.38 each (gross)
Cucumbers and green bell peppers: 25 cents each! These were 68-78 cents each at Walmart, you'll save 43 to 53 cents each!!
Roma Tomatoes: 2 lbs for $1. I would word it as "50 cents a pound" to them, so you don't need to buy 2 pounds, unless you want to :) this is a CRAZY price, since these usually run anywhere from 99 cents/lb on sale to 1.99/lb not on sale.
________________________________________________________________________________
Here's What I've Done This Week:
I shopped at Kroger, Food Lion, Walmart, and CVS to buy the things we needed.
CVS:
CVS has a food deal this week with certain Unilever products (Hellmann's, Lipton, Skippy, and Classico) where you spend $10, and get $3 ExtraBucks. I combined a few other deals for which Andrew had coupons to get the following on HIS card:
2 Classico Alfredo sauces, on sale 3 for $5 ($1.67 each)***
2 Skippy Peanut Butters, on sale 2 for $5 ($2.50 each)
---used two internet printable (from coupons.com) $0.55 off 1 and got these for $1.95 each! There's a $0.75/2 coupon in the 7/28 paper, but using 2 printables saved me an extra 35 cents :)
1 30 oz Hellmann's Mayo, on sale for $3
---used 1 coupon from the 7/28 paper for $0.50/1 which made this $2.50
1 Starbucks Iced Coffee (sorry it's empty! lol) on sale for $1.50
---used a $1/1 printable from the internet (it says no longer available :/ ) made this $0.50
2 Herbal Essences shampoos, on sale 2 for $5
2 Herbal Essences conditioners/stylers, on sale 2 for $5
---used 2 Buy One shampoo, get one conditioner/styler FREE (up to $4.99) it auto-deducts at that price so I paid 2 cents total for all 4, that's a stock-up price for sure! Gets better (see below)
I used a $2 off any $8 hair car coupon Andrew got, and his $3 off any $15 purchase from 2 weeks ago (remember, CVS accepts expired CVS coupons!) and since our purchase total was over $23 total, we were able to use those both together.
Pre-card total (exc. tax): $36
After coupons and sales: we paid $6 exactly including taxes
We received $6.50 in ExtraBucks ($2 from the Herbal Essences, $3 from the foods, and $1.50 from the Starbucks) so we made $1 from the iced coffee and 1.98 from the shampoo/conditioner. See, better than free :) But really, we spent $6 and got $6.50 in return so made $0.50. We needed mayo and peanut butter, and I got paid to buy it yay!
***This deal could get better IF you get savingstar (come on, what are you waiting for?!?!) and add the "buy $15 in Classico, get $5 back" to your account. You could buy 6 sauces, pay your $10 plus tax at CVS and get $3 ExtraBucks and then before the date ends (9/25 I believe) you would need to buy another $5 worth of Classico, but you would get $5 back. So, you would pay around $7 for at least 8 or 9 sauces total, which is less than $1 per jar, and a great price on this brand! Message me if you have any questions about Savingstar!
_________________________________________________________________________________
Food Lion and Walmart:
I went to Walmart and price matched some produce:
6 avocados, 2 cucumbers, 1 green pepper (reg. $1.38 each, $0.68 each, and $0.78 each respectively)
and got 1 box of Twix ice cream bars (reg. $2.97)
Total pre-match and coupons:
$13.72
*I told them the avocados were 50 cents each, but she typed in 25 cents and must have meant to do that only for the cucumbers and pepper, but I didn't catch it until after I left that she actually typed in 25 cents for the avocados, too. I ended up paying 25 cents for EACH avocado, instead of 50 cents so we'll chalk this up to luck and a bonus for the times Walmart DIDN'T have what I needed lol. And I used a $2 off 1 Twix, Snickers, Dove, or Milky Way ice cream bars (internet printable from over a month ago, expired today...)
Total after match and coupons: with tax, $3.34 AND I got a FREE Redbox night on the box of ice cream :)
Then I went to Food Lion for a bigger grocery trip :) I got several things we needed and some things that were just on a good deal, but my favorite find was the pork!! Remember, from above that they have the BOGO sale on and it's got some good finds :)
2 Red Baron pizzas @ $4.19 total (or, $2.09 each)
2 Ore Ida Fries @ $3.49 total (or, $1.74 each)
2 Post Pebbles @ $2.99 total (or, $1.49 each)
2 Cheez Its @ $3.99 total ($1.99 each)--for the record, TRY THIS FLAVOR. It is AMAZING!
2 Bags of Chips, one Lays and one UTZ (same price) @ $4.29 total ($2.15 each)
8 Ocean Spray Cranberry Juices @ $3.96 total* (see below) reg. $15.92
1 thing of filler note-paper @ $0.99 total reg. $1.79
1 bag of yellow onions, 3 lbs @ $1.79 total reg. $2.19
1 bag of russet potatoes, 10 lbs @ $4.59 total reg. price
2 bags of Dole Salad kits @ $5.98 total ($2.99 each) reg. price of $3.49 each
2 whole garlics @ $1 ($0.50 each) reg. $1.06
3 limes @ $0.60 total ($0.20 each) reg. $0.75
2 bananas @ $0.50 total ($0.25 each) reg. price.
1 bunch of cilantro @ $0.79 total reg. price
1 Boston pork butt @ $7.27 on manager's special. I was SO EXCITED for this because it's 8 POUNDS of pork to be smoked and made into some awesome things. The original price was $24. Whoa.
Total pre-card/coupons: $96.47 without tax
Coupons used:
*Food Lion coupon (FL q) for $1 off frozen veggies, any kind $3.50 or more (for the potatoes) made them $1.25 a bag!
*Manufacturer q from 7/28 paper for $1 off 2 Post cereals (made them $0.99 each!)
*Manufacturer q for $1 off school supplies wyb 2 Cheez Its (made my filler paper FREE!)
*FL q for $1 off any salty snacks $3.50 or more (made my chips $1.65 a bag!)
*FL q for $1 off any shelf stable juice purchase $3.00 or more. This made my 8 juices cost just 37 cents each!! I said *see below because they are BOGO, and no price is listed in the ad but the sign in store said "99 cents" so, I thought BOGO @ 99 cents NOT BOGO @ $1.99 which was apparently the reg. price each. But, the managers at Food Lion are awesome and easy to work with and she gave me the advertised price of 99 cents, so she had the cashier ring 4 @ 99 cents each (which is technically the BOGO price) and I got the other 4 "free" so I paid $2.96 for all 8 ($3.96-$1 juice store q) which is 37 cents each, whoo!)
*FL coupon for $3 off my produce purchase of $15 or more. This was from the machine, and simply icing on the cake because I was going to buy produce anyway :)
*FL manufacturer coupons for $2.50 off 2 Dole or Fresh Express salads (this was a peelie on a bag of onions I bought back in April, but was for use only at Food Lion, though it was a man. coupon--this made each salad kit $1.74!
*Manufacturer coupon for $1 off ANY fresh pork (printable from a while back). This made all 8 pounds of that cost only $6.27, so $0.79 per pound which is awesome for fresh meat :)
Total after coupons/sales: $35.84 (about 63% off)
This seemed good to me for real foods, and most of the things we needed. But, I did have one more trip so fr this week--and that was Kroger.
_________________________________________________________________________________
Kroger:
This photo actually has a few items from Food Lion in it (from Sunday, which ended yesterday) so I'll break those down below the Kroger stuff. This was from the Kroger Buy 5, Save $5 going on now (until 8/3).
Kroger:
3 Orville Redenbacher Naturals, $2.88 reg. price @ $8.64 total
3 Hillshire Farm Bratwursts, $1.98 on the Buy 5, save $5 sale reg. $3.99
2 Gillette Fusion Shave Gel, $1.99 on the Buy 5, save $5 sale reg. $4.49
2 Gillette Fusion Shave Cream, $1.99 on the Buy 5, save $5 sale reg. $3.99
1 Tyson Chicken 3 lb bag, $6.99 on the Buy 5, save $5 sale reg. $9.99
1 Emerald Dark Chocolate nuts, on closeout for $1.60 (reg. price was $5.99)1 Breakstone's 16 oz sour cream, $0.99 on the Buy 5, save $5 sale, reg. $2.69
1 Blue Bunny Ice Cream tub, $2.99 on the Buy 5, save $5 sale, reg. $6.19
2 Land O Frost Premium Minis, $2.09 on closeout, reg. $4.19
1 Twizzlers Pull-n-Peel, $0.74 on closeout, reg. $2.59
1 Clear Men's Shampoo, $6.99 reg. price
Total pre-card/closeouts/sales: $80.39
Coupons used:
3 Orville Redenbacher $1 off 1 naturals (this was a pad in front of the item, expires today)--these had a tag on the shelf for $2 each, so I was expecting them to cost me $1 each. But they rang up at $2.88 full price, so Kroger gave me 2 FREE as part of their "Scan Rite Guarantee", so after my $3 in coupons went through, I actually got paid $0.12 to buy all 3 :)
3 Hillshire Farm $1 off 1 coupons from the 7/28 paper. This made each pack only $0.98!!!
4 Gillette Fusion Shave Prep coupons for $2 off each, from the 7/28 P&G (made these 1 cent overage ea!)
1 Tyson Chicken $1 off any fresh or frozen (expired 7/30, from back in April!)
1 Blue Bunny $1 off 1 ice cream, peelie on the ice cream! Made this $1.99!
2 Land O Frost $1 off 1 Premium Minis (from 7/28 paper) made these $1.09 each--straight to the freezer!
1 FREE Clear Shampoo from the Kroger Free Friday Download specials (don't forget to check those EVERY Friday!!)
Total paid: $17.50 with tax
Since the chicken was a re-stock for us, and we got meats and some dairy we needed/wanted--this was a good deal. We saved 80%!
Food Lion: these deals are no longer valid since they ended yesterday.
7 Pillsbury Stars and Stripes Cake Mix--reg. price $0.99, on Big Deal for $0.49 per box! reg. $1.25
1 Betty Crocker Muffin Mix--$1.99, on Big Deal for $1.49 per box--reg. $3.29
2 Tyson Chicken Nuggets--$3.29, on Big Deal for $2.79 per box--reg. $3.29
1 bag of Food Lion tater tots--reg. price of $1.99 each
Pre-card/coupon price: $20.61
Coupons used:
1 $1 off 2 Pillsbury mixes or frostings (made two of those FREE)
1 $0.50 off 1 Betty Crocker muffin mix (made it $0.99)
2 $1 off any 1 Tyson chicken, fresh or frozen (made these $1.79 a box)
1 Food Lion coupon for $1 off any Food Lion potatoes, made those $0.99
I also used a $3 catalina I had from the BirdsEye deal back in June
We paid: $5.29 in all.
We saved: 75%
So, for everything above (Kroger x2, Food Lion x2, and Walmart) we paid : $62.68 and got back $6.50 in Extra Bucks, for a net total of $56.18 for the foods we needed/wanted. I should mention that we have plenty of tomatoes, corn, beans, etc from my family's gardens so we do save lots by not having to buy those things :) But, I am pleased to say I saved a ton on other staples and items we needed to restock on :)
No comments:
Post a Comment